Ehkki seks ja armastus näivad olevat lahutamatult seotud, teeb inimaju neil selget vahet ja peab armastust märksa tugevamaks tundeks.

USA teadlaste ajuskaneeringud andsid vastuse kaua õhus püsinud küsimusele, kas sugutungil ja armastusel on erinevad tundelised alused või on armastus vaid seksuaalse külgetõmbe üks kaasnähtusi, vahendab Postimees Online LiveScience’i uudist.

New Yorgi riikliku ülikooli teadlane Arthur Aron ja ta kolleegid uurisid välja, et armastatu foto vaatamisel tekib ajus aktiivsus, mis vaid osaliselt kattub seksuaalse veetluse tekitatava ajutegevusega.

„Seks ja romantiline armastus kaasavad üsna erinevaid ajupiirkondi,“ kinnitas Aron.

Uuringus osales 17 noort naist ja meest, kes olid hiljuti sügavalt armunud. Nende aju uuriti selle erinevate piirkondade aktiivsust registreeriva funktsionaalse magnetresonantsjäädvustuse (fMRI) tehnoloogia abil.

Uuringus osalenud neuroloogid, antropoloogid ja psühholoogid kinnitasid, et armastus ei teki ühes kindlalt piiritletud ajupiirkonnas, vaid selle teke hõlmab erinevate ajualade tihedat koostööd.

„Romantiline armastus on üks kõige võimsamaid inimese kogemusi. Kindlasti on see võimsam kui sugutung,“ kinnitas Rutgersi ülikooli antropoloog Helen Fisher. Tema kinnitusel võib uuring selgitada, miks nii paljudel armastatu poolt hüljatud inimestel tekib raske depressioon.